Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

V centru Ostravy bude časem méně aut, díky chytrému parkovišti

26.2.2022 | Česká televize

parkovištěJak snížit dopady provozu a omezit rušnost silnic v centru? Tak, že zajistíte levné parkování a možnost využívat pro pohyb po městě mhd. Nové chytré parkoviště pro občany a návtěvníky Ostravy je na jeho samém kraji, právě u nástupiště na tramvaj. Takže řidiči si mohou odpočinout od jízdy a dál jezdit ekologicky.


V Ostravě je v provozu první chytré P+R parkoviště propojené s městskou hromadnou dopravou. Řidiči mířící do města směrem z Hlučínska mohou zaparkovat na okraji Ostravy u tramvajové smyčky za symbolickou korunu, pokud dál do centra pojedou právě hromadnou dopravou.

Události v regionech: První ostravské chytré parkoviště

Ke slevě za parkování u tramvajové smyčky na okraji Ostravy řidičům stačí platební karta, ODISka nebo kreditní jízdenka. Pokud stejnou platební metodou odbaví následně jízdné v tramvaji, automaticky pak místo deseti korun za celý den zaplatí symbolickou korunu.

Odstavit auto na parkovišti je podle magistrátu bezpečné. Je obehnáno plotem a hlídá ho několik kamer. Novinka zatím funguje ve zkušebním provozu, pokud se v praxi osvědčí, zavedou ji i na dalších místech ve městě. „Model by měl být rozšiřován na další parkoviště, teď se například chystá parking na Hranečníku v tomto modelu,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Ostravy Miroslav Svozil (ODS).

Lidé si zvykají pomalu a postupně

Do nového parkovacího systému investovala loni v létě miliony taky radnice Nového Jičína. Lidem chtěla co nejvíc zjednodušit platbu za parkování. Mobilní aplikaci ale využívá jen zanedbatelné procento z nich.

„Pětaosmdesát procent řidičů platí hotovostně, ze dvanácti procent nám vychází že platí platební kartou, a pouze ze tří procent používají aplikaci,“ spočítal starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký (ANO).

Samosprávy napříč republikou se shodují, že na novinky v praxi si lidé zvykají většinou pomalu a postupně.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Čt 24

Zdroj obr.: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: