Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

Opava nabízí další zahrádky

14.9.2018 | Opava

zahrádkaOpava je protkána jak rodinnými domy, tak i mnoha panelovými domy. Sídliště skýtá mnoho prostoru pro bydlení, ale lidem chybí kousek vlastní půdy. Opava se rozhodla vybudovat další zahradkářskou kolonii. Nyní zjišťuje zájem o ni.


Zahrádky u Sv. Anny

Češi jsou národ zahrádkářů a Opavané nejsou výjimkou. „Vnímáme, že je o parcely určené pro zahrádky velký zájem, v územním plánu, který vstoupil v platnost na začátku letošního roku, proto byla v oblasti u svaté Anny vyčleněna plocha pro novou zahrádkářskou kolonii,“ uvedl primátor Radim Křupala.

Území v majetku města vymezené koridorem pro západní část jižního obchvatu mezi ulicí Olomouckou a silnicí na Bruntál v Jaktaři má rozlohu zhruba 13 hektarů. „Rozdělili jsme ho na tři lokality po zhruba 100 zahrádkách, aby ta plocha nebyla příliš velká z hlediska správní soudržnosti jednotlivých osad a aby vznikla možnost etapovité výstavby,“ vysvětlil hlavní architekt města Petr Stanjura.

Opavané hlaste se

„Nyní bychom rádi zjistili předběžný zájem o zahrádky. Počítáme s tím, že většina z nich bude v nájmu, aby si ji mohl pořídit každý Opavan. Není ale vyloučeno, že v případě poptávky část pozemků pronajmeme a část se prodá,“ řekl primátor. Dotazník bude sloužit skutečně jen pro předběžné zjištění zájmu o zahrádky a evidenci zájemců, aby se město mohlo například rozhodnou, zda území připravovat najednou jako celek či po etapách.

Možnosti pozemku

Velikost jednotlivých pozemků se pohybuje okolo 300 m2, jedná se o plochu cca 15x20 m.  Na ní je možné vybudovat zahradní chatku nebo sklad nářadí o celkové rozloze do 25m2 s maximálně jedním nadzemním podlažím a podkrovím. Dopravní dostupnost je z obou stran osady, jsou zde naplánována parkovací stání. „Nyní se hledá zdroj vody. Letos v lednu byl vypracován hydrogeologický posudek, který potvrdil přítomnost vody v oblasti v požadovaném množství intenzitě okolo 2 litrů za sekundu. Na podzim bude proveden průzkumný vrt, který by měl přesně lokalizovat, kde zdroj vody je,“ uvedl architekt Stanjura. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se Opavané dočkat prvních zahrádek už zhruba za rok.

Kontaktní osoba: Pavel Vltavský, e-mail: pavel.vltavsky@opava-city.cz

Redakčně upraveno.

Zdroj: www.opava-city.cz

Zdroj obr.: www.pixabay.com

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Reklama: