Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

MŽP spouští bezúročné půjčky na výměnu kotlů. Moravskoslezský kraj získá 500 mil. Kč

13.2.2019 | MŽP

Počátkem ledna spustilo MŽP poslední vlnu kotlíkových dotací hrazených z evropských fondů, na kterou právě nyní navazuje doplňkovým programem tzv. kotlíkových půjček pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. Cílem bezúročné půjčky na výměnu kotlů je motivovat k výměně starého kotle i nízkopříjmové domácnosti z ekonomicky slabších krajů. Mezi tři kraje bude rozděleno 740 mil. Kč, z nichž nejvyšší část (500 mil. Kč) získá Moravskoslezský kraj. Domácnosti si pak budou moci zažádat o bezúročnou půjčku přímo u své obce. 


Pořízení nového ekologického zdroje vytápění bude pro majitele rodinných domů v Moravskoslezském kraji nově jednodušší. Domácnosti, které nemají našetřeny prostředky na výměnu starého kotle, si budou moci dopředu požádat u své obce o tzv. kotlíkovou půjčku, z níž výměnu zaplatí. Půjčka bude bezúročná, takže nezaplatí ani korunu navíc. Moderní ekologicky šetrné zdroje se tak stanou dostupné i pro domácnosti, pro které byly dosud vstupní náklady na nákup nového zdroje překážkou. 

 

Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR na tento projekt ministerstvo vyčlenilo 740 milionů korun. Nejvyšší částku, rovnou půl miliardu, pošle do Moravskoslezského kraje. Jakým způsobem budou moci lidé peníze na nový kotel získat, přibližuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR: "Majitelé domů nebudou o zálohu na nový kotel žádat na kraji, ale přímo u své obce, pokud se jejich obec do tohoto projektu zapojí. Finanční prostředky na půjčky a související administrativu obcím poskytneme z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Část této půjčky následně obci majitelé domů splatí pomocí kotlíkové dotace, o kterou si zažádají klasicky na kraji. Zbytek půjčky, tedy rozdíl mezi pořizovací cenou nového kotle a dotací, budou obci splácet postupně. Peníze lidem obce půjčí bezúročně a bez jakýchkoli dalších poplatků.

 

Podle ministra Richarda Brabce je program výzvou zejména pro všechny domácnosti z dotčených krajů, které v současné době stále topí v kotlích 1. a 2. emisní třídy a dosud se z důvodu nedostatku peněz o kotlíkové dotace nezajímaly. Zákaz provozu těchto kotlů v září roku 2022 se totiž rychle blíží. Ministr Richard Brabec také dodal, že efekt pro životní prostředí bude navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž budou moci ponechat a použít je na realizaci projektů, které povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v jejich obci. Z peněz budou moct být financovány zejména projekty zaměřené na energetické úspory, výstavba a zateplení veřejných budov, hospodaření se srážkovou vodou, výsadbu městské zeleně apod.

 

O finanční prostředky na poskytování zvýhodněných půjček pro své občany a na kotlíkové specialisty mohou u Státního fondu životního prostředí ČR žádat od 6. února 2019 obce i městské části v Moravskoslezském kraji. Příjem žádostí bude probíhat do 29. listopadu 2019 nebo do vyčerpání financí.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: MŽP

Foto převzato z pixabay.com

 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Reklama: