Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

Nový Jičín má rozklikávací rozpočet

12.4.2017 | Zelení - Strana zelených

klikací rozpočetNový Jičín má od března na svých webových stránkách „klikací rozpočet“. Zařadil se tak mezi obce, jež se rozhodly být otevřenější a transparentnější při uveřejňování informací o svém hospodaření. O změnu se zasadil místostarosta Ondřej Syrovátka (Zelení) a zastupitel Radovan Jansa (Zelení).


Nová aplikace, která má umožnit občanům lépe se orientovat v rozpočtu města a sledovat aktuální vývoj jeho položek, byla zveřejněna na adrese rozpocet.novyjicin.cz. Součástí je také srozumitelný návod, jak aplikaci používat a porozumět zobrazeným datům.

„Naším cílem je nabídnout občanům aktuální informace o struktuře a stavu rozpočtu způsobem, který umožní získat požadované údaje rychle a intuitivně. Vybrali jsme řešení firmy Internet Stream, jejíž „klikací rozpočet” svou propracovaností a uživatelskou přívětivostí plně vyhověl požadavkům zadávacích podmínek veřejné zakázky města. Jednou z klíčových vlastností je takzvané „fulltextové vyhledávání”, které uživateli výrazně usnadní orientaci v rozpočtu,“ uvedl Radovan Jansa (Zelení), zastupitel a předseda odborné komise pro otevřené město.

Například prostým zadáním textu „oprava osvětlení” se zobrazí všechny příslušné položky rozpočtu včetně doprovodných informací popisujících přehled plateb a částku, kterou firmy inkasovaly z městského rozpočtu za provedené práce. Údaje jsou v rozpočtu navíc graficky znázorněny pomocí grafů zjednodušujících pochopení jeho struktury.

„Klikací rozpočet byl jedním z ústředních bodů našeho koaličního programu a velké poděkování za to, že se jej podařilo dotáhnout, patří především komisi pro otevřené město, která se na tvorbě výsledné podoby rozpočtu podílela, a také odborům organizačnímu a finančnímu, které na něm celý rok pracovaly a bez jejichž spolupráce by vznik této technické novinky nebyl možný. Tuto aplikaci má zatím jen několik měst v republice, v našem okolí je to například Vsetín nebo Opava,“ dodal místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (Zelení), který má v gesci informační technologie.

Tím letošní aktivity města na poli moderních technologií nekončí. „Plánujeme poskytovat více dat ve strojově čitelném formátu, takzvaném Open data, a spustit aplikaci pro chytré telefony, která zjednoduší kontakt občana s městem a úřady,“ doplnil Jansa.

Město přivítá, když se k on-line rozpočtu vyjádří i občané. Své názory, ale také další tipy a nápady, jak udělat město technologicky otevřenější a transparentnější, mohou zaslat na adresu otevrenemesto@novyjicin.cz.

Klikací rozpočet

  • je online a přístupný z počítače i mobilu
  • se aktualizuje každý den
  • má fulltextové vyhledávání (takže nemusíte být znalci rozpočtové skladby)
  • vám data zobrazuje v podobě srozumitelných grafů

A co všechno můžete v rozpočtu snadno najít?

  • Jaké finanční prostředky čerpá z městského rozpočtu konkrétní firma?
  • Jak město investuje v mém nejbližším okolí?
  • Jaké jsou výdaje města za služby?

Více: http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/legislativni-dokumenty/2002/vyhlaska-c-323-2002-sb-3461#B.Druhove , https://www.transparency.cz/pruvodce-komunalnimi-rozpocty/

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: