Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

Jeseníky zvou na výšlap na Praděd

4.2.2021 | Fajn výlety

pradědHory lákají na různé výlety v období celého roku. Jděte prozkoumat okolí Jeseníků. Nabízí úchvatné výhledy, naučné stezky i pohled na nejvyšší horu Praděd.


Nenechte si ujít výšlap na nejvyšší horu Moravy zasněženou krajinou, která vás svojí kouzelnou atmosférou vtáhne rovnou do pohádky. Svou majestátností je hora symbolem Jeseníků i celého Moravskoslezského kraje.

Praděd je se svými 1492 m.n.m. nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a zároveň nejvyšší horou Moravy. Panuje na něm nejdrsnější podnebí, jelikož průměrná roční teplota nepřekračuje 1 stupeň Celsia. Na severním úbočí najdeme rozsáhlé Tabulové skály s rozmanitou květenou. Vrchol a jeho široké okolí je právem vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd. Její součástí jsou také Petrovy kameny, Bílá Opava, Divoký důl a Velká a Malá kotlina.

Na slezské části vrcholu stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou, který v současnosti měří 146,5 metrů. Jeho plošina je nejvyšším bodem v celém Česku, dokonce výš než vrchol Sněžky. Z veřejně přístupné prosklené vyhlídky ve výšce 73 metrů za dobrého počasí můžete dohlédnout až na Lysou Horu, Radhošť i Sněžku.

Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu

Tato naučná stezka vás provede z místa zvaného Ovčárna až na vrchol Praděd. Celá trasa i s odbočkami na chatu Barborku a posezení Švýcárna měří 7,8 km. Skřítek vás, mimo jiné, seznámí s rostlinami a živočichy, které můžete najít v okolí.

Výlet na Praděd

V létě se na vrchol můžete vydat po četných pěších stezkách nebo na kole po cyklostezkách. Až nahoru vede asfaltová silnice z Karlovy Studánky, kterou kopíruje i zelená turistická značka, po které cesta měří 9 km. Turisticky je Praděd přístupný také po červeně značené hřebenovce od Červenohorského sedla kolem chaty Švýcárna (asi 10 km). Nejprudší výstup vás čeká po modré značce z Koutů nad Desnou kolem přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Další možnosti, jak vystoupit na horu, jsou ze sedla Vidly nebo ze sedla Skřítek.

Další přístup je možný z parkoviště Hvězda nad Karlovou Studánkou. Odtud jezdí autobusová kyvadlová doprava asi 8 km k chatě Ovčárna. Dál už musíte pokračovat pěšky kolem chat Barborka a Kurzovní. Půjdete stále po asfaltové silnici kolem odbočky na Švýcárnu až na vrchol, asi 4 km.

V zimních měsících určitě oceníte možnost využít nejvýše položený lyžařský areál v ČR Skiareál Praděd – Ovčárna, kde si užijete spoustu zábavy na lyžích. Potěší vás zajisté i nepřeberné množství tras pro běžkaře, ze kterých si můžete vybrat od nejjednodušších po nejobtížnější podle svých dovedností a schopností.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Fajn výlety

Zdroj: web Fajn výlety

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama: