Moravskoslezské
Zelenenoviny.cz

Frýdek-Místek testuje bikesharing

18.9.2018 | Frýdek-Místek

koloFrýdek Místek se připojil k programu půjčování kol. Bikesharing je na vzestupu a ani toto město nezůstalo pozadu. Ekologická doprava, nízké náklady a dobrá dostupnost služby přiláká jistě mnoho cyklistů.


Statutární město Frýdek-Místek dlouhodobě podporuje cyklistiku a v rámci jejího rozvoje se rozhodlo otestovat službu sdílení kol. Zájemci ji budou moci využívat od 1. září do 30. listopadu. Kola, růžová, dodá společnost REKOLA Bikesharing s.r.o., která je největším poskytovatelem bikesharingu v České republice.

Bikesharing je další alternativou dopravy na krátkou vzdálenost, respektive na krátký čas. Představuje ekologicky čistou, pohybově aktivní a rychlou cestu do práce, za nákupy nebo za zábavou. Je také vhodným doplňkem městské hromadné dopravy, často se využívá pro cestu k autobusu nebo vlaku.

 

Místa dostupných kol

Po městě bude rozmístěno šedesát kol zamknutých u stojanů. Ty budou například na místeckém i frýdeckém náměstí, u vlakového nádraží nebo u dětského hřiště na přehradě Olešná. Zájemce o vypůjčení se zaregistruje přes mobilní aplikaci. Pomocí mapy v aplikaci zjistí, kde je nejbližší kolo. Z jeho rámu pak opíše číslo a dostane kód k odemknutí kola. Po vrácení kola na předepsané místo zaplatí výpůjčku platební kartou. Půjčit a vrátit kolo je možné i přes SMS a lze jej dopředu i rezervovat. Cena za výpůjčku bude v rámci zóny ve Frýdku-Místku činit 10 korun za hodinu. Vyjet mimo zónu, třeba na výlet, bude samozřejmě možné, nicméně pak je třeba počítat s tím, že ponechání kola mimo zónu, například v Ostravě, je nákladnější a za jeho vrácení bude účtováno 320 korun.

„Po ukončení období testovacího provozu získáme od provozovatele také zajímavá data, například o tom, v které dny a čas je o kola největší zájem, jaké trasy lidé pro přepravu nejčastěji volí, kam se chtějí nejčastěji dostat a podobně. Na základě toho můžeme plánovat rozšíření sítě cyklostezek ve městě a samozřejmě z dat vyčteme i to, zda je o bikesharing ve městě vůbec zájem, zda jej ve městě zavedeme dlouhodobě a v případě, že ano, tak zda jej upravíme k ještě větší spokojenosti a efektivnosti,“ sdělil náměstek primátora Karel Deutscher s tím, že zkušební provoz nepodmiňuje provoz v dalších letech a je také možné, aby provozovatelem v budoucnu byl někdo jiný.

 

Kde jezdit

Celková délka cyklostezek ve městě přesahuje 15 km. V nejbližších letech hodlá město ve spolupráci s obcí Palkovice vybudovat cyklostezku mezi přehradou Olešná a Palkovicemi.

Cyklostezky a cyklotrasy ve městě viz mapy.cz    

 

Další informace

MAPA ZÓNY (dohodnutá oblast, kde můžou kola parkovat) 

Modře jsou vyznačena doporučená místa pro parkování (repointy). Jde o klasické cyklistické stojany po městě, kde se dá kolo nejlépe zaparkovat. Pokud se parkuje jinde v zóně, je nutno dbát na to, ať kolo nepřekáží – místa jako zastávky MHD nejsou vhodná, kolo překáží vozíčkářům, kočárkům či nevidomým.

Více informací o fungování systému na https://www.rekola.cz/jak-to-funguje.

Aplikace ke stažení

pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.rekola.app&hl=cs

pro iOS: https://itunes.apple.com/cz/app/rekola/id888759232?mt=8

Redakčně upraveno. 

 

Zdroj: www.frydekmistek.cz

Zdroj obr.: www.pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Reklama: