31.3.2022 | Bohumín
Tak jako vše i stromy časem stárnou. To je zkrátka zaručený koloběh. A tak je nutné občas přikročit k jejich pokácení. Avšak v Bohumíně našli pěkný způsob, jak využít jejich dřevo. Než ho spálit, raději z nich nechali vytvořit lavice, které nyní slouží turistům k odpočinku. Stromy se tak částečně navrátily do přírody.
Přes osmdesát přestárlých topolů napadených jmelím dalo vykácet město v Budovatelské ulici v Bohumíně. Stromy měly zničené především koruny, a tak se radnice rozhodla nejzachovalejší dřevo z kmenů využít pro dobrou věc. Vzniká z něj 24 bytelných laviček, které poslouží k odpočinku ve vyhledávaných turistických lokalitách města.
Nucenému kácení neujdou především stromy, jejichž zdravotní stav je kritický. Jejich dřevo se proto hodí maximálně na otop. Při plánování rozsáhlého kácení v Budovatelské ulici ale bylo odborníkům z radnice jasné, že tentokrát může materiál ještě posloužit smysluplnému využití. „Když jsme v rámci obnovy zeleně plánovali prosvětlení prostoru v městské části Záblatí, rozhodli jsme se nechat si dřevo pro naše potřeby. Dřeviny určené ke skácení byly napadeny jmelím, což se dotýká především koruny. Přestože i kmeny byly částečně prohnilé, podařilo se vyselektovat čtyřiadvacet kusů vhodných pro výrobu laviček z masivu,“ uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.
Zatímco se odborná firma pustila do zhotovení originálního posezení ve světlé přírodní barvě, město vytipovalo místa, kam by se lavičky hodily a našly využití. „Vyslyšeli jsme přání obyvatel Budovatelské ulice, odkud dřevo pochází, a umístíme jim tam dva kusy. Další posezení budeme směrovat k turisticky oblíbeným atrakcím, do blízkosti cyklostezek i naučných stezek,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura. Jak dodal, sedm laviček už stojí v terénu. Tři jsou umístěny podél řeky Olše, kudy se dá dojet na kole či se vydat na příjemnou procházku, další tři doplnily mobiliář u Vrbického jezera. Jedna poskytuje výhled na Starý Bohumín od kaple Pustyňa.
Za odvoz dřeva z místa kácení, jeho proměnu na posezení a následnou instalaci laviček zaplatí město necelých 200 tisíc korun, jeden kus tak vyjde na zhruba 8 tisíc korun. „Výhodou je, že jsme nemuseli kupovat materiál na výrobu. Navíc se neplatilo ani moření. Lavičky zůstanou čistě přírodní a po jejich ztrouchnivění, ke kterému časem dojde, mohou být přemístěny do přírody a sloužit jako hadníky či broukovníky. Dřevo se nakonec rozloží zcela přirozeně,“ doplnil ekologický efekt projektu Palán. Instalace všech kusů by měla být kompletní před začátkem letní sezóny.
Redakčně upraveno.
Zdroj: město Bohumín
Zdroj obr.: web města
Více informací najdete v rubrikách: